Týdenní přehled měnových trhů


RANNÍ SOUHRN MĚNOVÝCH TRHŮ PRO DEN

14.09.2020

 

SHRNUTÍ

 

 

  • EUR / USD za poslední týden zůstalo prakticky beze změny
  • Koruna oslabila proti EUR na 26,58, minulý týden byla na 26,47
  • Proti dolaru koruna depreciovala na CZK/USD 22,45 před týdnem byla na CZK/USD 22,37
  • Minulý týden hlavní událostí zasedání ECB, k oslabení EUR centrální banka nepřistoupí
  • Ve středu zasedá Fed – snížení sazeb se neočekává
  • Fed ke změně sazeb ve středu nepřistoupí, sazby zůstanou nízké nejméně do konce 2022
  • BOE teoreticky může přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky s ohledem na hrozící kolaps jednání ohledně Brexitu
  • Dnes vyjde v EMU průmyslová produkce za červenec
  • Zítra vyjde v USA průmyslová produkce za srpen, ve středu vyjdou maloobchodní tržby

 

 

Výhled

 

 

 

Fed

Ve středu se uskuteční hlasování o sazbách. Změna se neočekává. Předpokládá se, že Fed upraví forward guidance, tak aby reflektovala nový inflační cíl, avšak to se zřejmě neuskuteční na tomto zasedání. Změna měnově politického cíle se projevila nárůstem inflačních očekávání (aktuální 10Y očekávání dosahuje 2,1%). Fed pravděpodobně reviduje nahoru odhady očekávaného růstu. Zároveň zřejmě reviduje nezaměstnanost směrem dolů. Neočekává se však, že v reakci na rychlejší než očekávaný růst americká centrální banka změní svůj oficiální výhled sazeb (dot plot). S nejvyšší pravděpodobností tak sazby zůstanou na současných úrovních nejméně do konce roku 2022.

 

GBP

Britská centrální banka by mohla navýšit objem nakupovaných dluhopisů s ohledem na rizika související s Brexitem a covid-19. Podle posledního návrhu britské vlády by totiž neměly být zavedeny kontroly zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie. To může zkomplikovat vyjednávání mezi Británií a EU, případně způsobit kolaps jednání. Libra prudce oslabovala proti USD. Dostala se pod hranici 1,3. Aktuálně na úrovni 1,28.

 

Makro

Dnes vyjde průmyslová produkce v EMU. Očekává se, že v červenci průmysl meziměsíčně expandoval tempem 4,2 %. Stejná statistika vyjde v úterý v USA (za srpen). Očekává se růst o 1%. Srpnové maloobchodní tržby pravděpodobně ukáží růst o 1%.

 

Ohlédnutí

 

 

Euro proti USD minulý zůstalo prakticky beze změny. Vůči EUR zůstala za poslední týden česká měna oslabila na EUR/CZK 26,5/ z 26,48. Proti dolaru koruna depreciovala na CZK/USD 22,45 před týdnem byla na CZK/USD 22,37.

 

ECB

Ponechala sazby beze změny, ani nenavýšila objemy v rámci nakupovaných bondů v rámci protipandemického programu. Chrisitne Lagardeová zmínila, že cílem ECB není udržovat kurz EUR na určité úrovni. Jednotná evropská měna v reakci na tuto rétoriku posílila. Později však hlavní ekonom ECB, Philip Lane, slova Lagardeová mírnil a pronesl, že silné EUR může představovat problém pro inflační výhled, což vedlo k opětovnému oslabení eura. Mezi ekonomy a analytiky se očekává, že ECB přijde s další monetární akcí do konce roku.