Shutterstock 630353675
21. 11. 2024
Zprávy z trhu

Koruna hledá směr, euro zůstává pod tlakem

Vývoj měnových párů EUR/CZK:

Koruna strávila většinu uplynulého týdne v poklidu poblíž EUR/CZK 25,28, ovšem v průběhu dneška mírně ztratila, aktuálně se pohybuje v okolí EUR/CZK 25,34 a připisuje si tak ztrátu přibližně 0,2 procenta.

Z tuzemských informací jsme se dozvěděli pouze říjnovou statistiku o cenách výrobců, která potvrdila, že inflační tlaky v průmyslovém sektoru momentálně prakticky neexistují. Meziměsíčně zde ceny narostly pouze o 0,1 procenta, tedy ještě méně, než očekával trh (0,3 %). Naproti tomu varovnější signály přišly ze zemědělského sektoru, kde zdražování pokračuje solidním tempem. Názor trhu na budoucí politiku České národní banky tyto informace ovšem nezměnily a relativně v poklidu je tak přešla i koruna.

Jak je v závěru měsíce obvyklé, zůstává tuzemský ekonomický kalendář pro nadcházející týden spíše prázdný, když jedinou výjimku představuje zveřejnění listopadového konjunkturálního průzkumu. Ten obvykle velký kurzotvorný potenciál neskýtá a mnoho si od něj neslibujeme ani tentokrát. Korunou tak bude hýbat hlavně globální vývoj, přičemž nejdůležitější roli budou hrát signály ze Spojených států, a to jak ty ekonomické, tak politické. Trh totiž hltá signály o podobě formující se nové Trumpovi administrativy a vyhodnocuje její budoucí postoj k Evropě. Pokud ze světa nepřijde výraznější překvapení, předpokládáme, že koruna bude nadále oscilovat okolo EUR/CZK 25,25.

 

Vývoj měnových párů EUR/USD:

Evropská měna stále sčítá ztráty, v uplynulém týdnu dále klesla z úvodních EUR/USD 1,055 ke dnešním EUR/USD 1,052, tedy o přibližně 0,3 procenta. Jak je v poslední době smutnou tradicí, evropská ekonomická data mají tendenci překvapovat směrem dolů, zatímco ta americká směrem nahoru.

Tentokrát se v USA nad odhady trefil vývoj maloobchodních tržeb, průmyslové výroby i indikátor sentimentu ze zpracovatelského sektoru, naproti tomu evropský průmysl namísto očekávaného meziměsíčního poklesu o 1,4 % zahučel rovnou o 2,0 %. Když k tomu připočteme množící se varovné signály od německých automobilek, pokračující nervozitu z možných dopadů nadcházejícího Trumpova druhého prezidentského mandátu a pokračující válku na Ukrajině, je zřejmé, že Evropa není pro mezinárodní investory právě žhavou destinací. Pro euro je tak pravděpodobně spíše dobře, že v nejbližších dnech mnoho nových dat nedorazí, přičemž jedinou výjimkou budou předstihové indikátory, které ovšem obvykle s kurzem příliš nehýbají.

Velký potenciál pro odražení ode dna pro euro momentálně nevidíme a spíše očekáváme, že bude testovat hranici EUR/USD 1,050, přičemž jakékoliv nepříjemné novinky z trojice zemí USA-Rusko-Ukrajina by jej mohly poslat i níže.