Slábnoucí tuzemská měna a středeční zasedání FEDU


Během třetího zářijového týdne se na měnovém páru EURUSD promítaly dozvuky zasedání ECB. Vzhledem k tomu, že Rada guvernérů nepřistoupila k žádným revizím měnové politiky a ponechala úrokové sazby beze změny, posilovalo euro vůči dolaru až na 1,187 EURUSD. Euro své zisky z minulého týdne však neudrželo a situace se na hlavním měnovém páru měnila několikrát během dne.

Jednu chvíli jsme byli svědky apreciace amerického dolaru, vzápětí naopak posilovalo euro.

Tento vývoj byl podpořen také zvýšenými turbulencemi na americkém akciovém trhu, a to především výprodeji v segmentu technologií. Stále se však měnový pár EURUSD obchoduje nad průměrem posledního roku.

 

Euro nadále posiluje také vůči české koruně. Jen od pondělí na tomto měnovém páru vzrostla jeho hodnota o téměř 1 % na 26,76 EURCZK. Koruna tak prakticky celý týden osciluje v relativně širokém pásmu 26,5 až 26,84 EURCZK. Od začátku týdne oslabuje česká měna také vůči americkému dolaru. Aktuálně je kurz 22,6 USDCZK a koruna je tak nejslabší od poloviny července.

Tyto ztráty tuzemské měny reflektují nadále klesající úrokové sazby, stále velmi nízkou hodnotu aktiv, ale také statistiky o nově nakažených COVID 19.

 

Další vývoj jak na devizových, tak akciových trzích bude záviset na dnešním zasedání FEDU, kde bude představena nová makroekonomická prognóza. Neočekává se, že by americká centrální banka přistoupila k dalším úpravám měnové politiky.

Sazby by na obou kontinentech měly zůstat nízké minimálně do roku 2022. Pár EURUSD tak momentálně provází stagnace s očekáváními na výsledek dnešního měnově-politického zasedání.