Česká koruna uplynulý měsíc zakončila shodně v okolí EUR/CZK 24,45

Měnové kurzy – výhled na listopad 2023

EUR/CZK:

 

  • Koruna většinu měsíce oslabovala pod tlakem slabé ekonomiky a zahraničních rizik
  • Vzpruhu ji dodalo až překvapivé rozhodnutí ČNB zachovat úroky na stávající úrovni
  • Tento impulz ovšem dlouho nevydrží a korunu čeká návrat ke slabším hodnotám

Česká koruna uplynulý měsíc zahájila i zakončila shodně v okolí EUR/CZK 24,45. Po většinu tohoto období se ovšem pohybovala na slabších úrovních, kam ji zatlačil malátný výkon tuzemské ekonomiky a obavy z možných důsledků vojenského konfliktu na Blízkém východě.

Většina makroekonomických indikátorů přinesla v poslední době pro korunu špatné zprávy. Ve výrazném útlumu zůstávají maloobchodní tržby i většina průmyslového sektoru a mrazivá zůstává spotřebitelská i podnikatelská nálada. Patrně nejsmutnější novinkou pak byla statistika hrubého domácího produktu za třetí kvartál letošního roku, která přinesla mezičtvrtletní pokles o 0,3 %, čímž jsme nakročili do další recese. Ta minulá přitom proběhla teprve před rokem a Česko tak v evropském srovnání zůstává pozoruhodně pozadu.

Ruku v ruce s ekonomickým ochlazením ovšem dochází i k uklidnění spotřebitelské inflace, která v uplynulém půlroce již nevykazuje nijak varovné hodnoty. Její meziměsíční dynamika už se nachází dokonce pod hodnotami obvyklými v normálních letech. To přivedlo trh k hromadným sázkám na brzké snížení úrokových sazeb České národní banky a právě odtud pramení skokové posílení, které koruna předvedla na začátku listopadu. Navzdory očekáváním totiž ČNB sazby nesnížila a rozhodla se namísto toho pro stabilitu. Podle informací z centrální banky byla ale již prakticky celá bankovní rada ochotna o prvním snížení úroků seriózně uvažovat a konečný výsledek hlasování (5 pro stabilitu, 2 pro snížení) tak neposkytuje zcela přesný obrázek jejího uvažování. Ve skutečnosti si je ČNB již evidentně vědoma, že se blíží chvíle, kdy stávající nastavení měnové politiky bude přehnaně přísné a nastane čas zamířit směrem dolů. K tomuto kroku se ČNB v listopadu neodhodlala hlavně z opatrnostních důvodů, jelikož po zhruba dvouleté epizodě zvýšené inflace existují obavy, zda ceny opět neposkočí vzhůru při tradičním lednovém představení nových ceníků zboží a služeb. Bankéři tedy zaskočili trh směrem nahoru, což poskytlo koruně dočasnou oporu.

V nadcházejících týdnech budou pro českou měnu určující hlavně právě data spojená s uvažováním centrálních bankéřů. Nejdůležitější informací bude říjnová inflace, která oproti září naroste čistě vlivem efektu srovnávací základny, jelikož loni touto dobou vláda snížila ceny energií takzvaným „úsporným tarifem“. Skutečná cenová dynamika ovšem zřejmě nijak varovná nebude, očekáváme meziměsíční inflaci poblíž nuly. Trh tak bude opět předpokládat, že k prvnímu poklesu sazeb dojde na prosincovém zasedání, v čemž ho dále ubezpečí i nadále chatrná kondice českého průmyslu a maloobchodu. Další překvapení směrem nahoru neočekáváme a koruna tak podle nás má svůj světlý moment za sebou. Nyní by se měla opět posouvat zpět směrem k EUR/CZK 24,60.

     

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

 

EUR/USD:

  • Po klidných několika týdnech patřil závěr měsíce euru
  • Spíše než evropskou silou to ovšem bylo dáno americkou slabostí – konkrétně trhu práce
  • Z dlouhodobého pohledu ovšem i tak zůstává euru spíše „slabé“ a bude mít tendenci sílit

Na páru eura s dolarem byl po většinu uplynulého měsíce klid a teprve v jeho závěru získala navrch evropská měna, která se nakonec dokázala posunout z úvodních EUR/USD 1,055 až k aktuálním EUR/USD 1,075, což odpovídá posílení o přibližně dvě procenta.

Z Evropy přitom nijak oslnivé zprávy nedorazily, když naopak maloobchod i průmysl překvapily negativně a indexy nákupních manažerů sice zhruba odpovídaly očekáváním, ovšem nadále zůstávají v pásmu kontrakce, což znamená, že věští další ochlazování ekonomické aktivity. Zasedání Evropské centrální banky trh nezaskočilo samotným výsledkem – tedy stabilitou sazeb – ovšem vyznění následné tiskové konference se neslo v nečekaně holubičím duchu.

Skutečným důvodem posílení eura bylo tedy paradoxně spíše dění v USA. Tamní ekonomika ve srovnání s tou evropskou nadále běží na solidní obrátky, když narůstají tovární zakázky, maloobchodní tržby i průmyslová výroba. Seriál dobrých zpráv vyvrcholil velice optimistickou statistikou růstu HDP za třetí čtvrtletí, která ani zdaleka nepotvrdila blížící se ochlazení. Trh byl ovšem těmito informace evidentně zmlsán do té míry, že poté k jeho zchlazení stačilo velmi málo. Tentokrát to byla říjnová data z trhu práce, kde za předpoklady zaostala tvorba nových pracovních míst a naopak směrem nahoru překvapila míra nezaměstnanosti. Jelikož právě trh práce je spolu s inflací určující pro politiku americké centrální banky, klesly sázky na budoucí trajektorii úroků a oslabil dolar vůči euru. Podle nás se jedná o opodstatněný vývoj a i nadále přepokládáme, že by páru EUR/USD slušel kurz kolem 1,08, výhledově pak i 1,10.

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg