Uplynulý měsíc se koruně příliš nevydařil

Měnové kurzy – výhled na srpen 2024

EUR/CZK:

 

  • Koruna neprožila úspěšný měsíc a v jeho průběhu hlavně sčítala ztráty
  • Nepomáhala jí bídná kondice tuzemské ekonomiky, ze které se valily špatné zprávy
  • Na poslední chvíli korunu podpořila Česká národní banka, když doručila „jestřábí cut“

Uplynulý měsíc se koruně příliš nevydařil, když oslabila z úvodních zhruba EUR/CZK 25,05 ke dnešním EUR/CZK 25,30, tedy přibližně o 1 procento. Vzhledem k neslavnému výkonu tuzemské ekonomiky se ovšem není příliš čemu divit.

Sérii špatných zpráv odstartoval hned zkraje měsíce slabý index nákupních manažerů, který potvrdil slabou kondici tuzemského zpracovatelského průmyslu. Na něj navázaly nepřesvědčivým růstem maloobchodní tržby, což poněkud naboural naděje na hospodářské oživení tažené zvýšenou spotřebou domácností. Nezmínit nelze ani květnovou statistiky průmyslové výroby, která taktéž svým meziročním propadem negativně překonala očekávání. Čechy potěšila alespoň překvapivě nízká červnová inflace, která dosáhla přesně 2 procent, ovšem z pohledu koruny ani toto není tak docela dobrá zpráva, jelikož z ní vyplývá nižší výhled na úrokové sazby. Na sérii zklamání pak navázal i slabý růst HDP v letošním druhém čtvrtletí a dílo zkázy dokončil konjunkturální průzkum – který vyjevil pokles sentimentu domácností zpět pod dlouhodobý průměr, tedy do pásma „blbé nálady“ – a další edice indexu nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru, která z již tak nízkých hodnot dále propadla.

Alespoň kosmetickou oporu koruně nabídla alespoň Česká národní banka svým pravidelným měnověpolitickým zasedáním. Od něj trh sice po předchozích signálech očekával snížení základní úrokové sazby „pouze“ o 0,25 procentního bodu, ovšem vzhledem k malátnému výkonu české ekonomiky a relativně nízké inflaci se nakonec začaly objevovat i pochybnosti, zda přece jen ČNB sazby nesrazí důrazněji. Bankovní rada ovšem těmto spekulacím učinila přítrž, když jednomyslně schválila právě snížení o 0,25 procentního bodu, které navíc doprovodila relativně jestřábí rétorikou. Ve své aktualizované prognóze sice snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky i samotné inflace, ovšem guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady akcentoval spíše pro-inflační rizika a na přímý dotaz odpověděl, že hodlá držet sazby spíše na vyšších úrovních, i kdyby to mělo znamenat slabší ekonomický výkon či případné krátkodobé podstřelení inflačního cíle. Z těchto vyjádření i z jednomyslného hlasování bankovní rady tak je zřejmé, že ČNB si hodlá udržet jestřábí image, což trh ocenil mírným korunovým posílením.

Podle nás si tak koruna pro tuto chvíli již pravděpodobně sáhla na dno a očekáváme stabilizaci a případně i pozvolné posilování. Útok na metu EUR/CZK 25,00 se v průběhu srpna jeví jako příliš ambiciózní, nicméně pásmo EUR/CZK 25,10-25,20 považujeme za realistický cíl.

 

EUR/USD:

  • Euru se v poslední době dařilo, byť nakonec neudrželo veškeré své zisky
  • Spíše než sílící Evropa za tímto vývojem ovšem stála slábnoucí ekonomika USA
  • Podobný scénář očekáváme i v blízké budoucnosti a euro by tak mělo dále stoupat

Na páru eura s dolarem vykázala lepší výsledky za uplynulý měsíc evropská měna, která se posunula z EUR/USD 1,073 ke dnešním EUR/USD 1,080, což odpovídá posílení o zhruba 0,6 procenta. Její hvězdný moment nastal přibližně v polovině července, kdy se dostala i na dohled EUR/USD 1,095, tedy nejvýše od března letošního roku.

Evropská ekonomika přitom nic až tak oslnivého nepředvedla. Její příslovečný motor – Německo – zůstává zadřený, balancuje na hraně recese a stahuje s sebou dolů i část středoevropského regionu. Naštěstí za něj alespoň částečně zaskočil zbytek kontinentu a hrubý domácí produkt eurozóny nakonec překvapil pozitivně, když v letošním druhém čtvrtletí narostl alespoň o upocených 0,3 procenta. Nepřekvapila naopak Evropská centrální banka, která sazby zachovala beze změny.

Za úspěchem eura tedy lze spíše hledat odklon od amerického dolaru. Ne snad, že by se ekonomice Spojených států oproti té evropské nedařilo, to v žádném případě. Je ovšem pravdou, že určité signály jejího oslabování se dostavují. V červenci za odhady zaostala tvorba nových pracovních míst, tovární objednávky i některé – hlavně průmyslové – předstihové indikátory. Patrně nejdůležitější zprávou ovšem bylo zpomalování americké inflace, která meziměsíčně namísto vyhlížených +0,1 dosáhla -0,1 procenta. V souhrnu pak došlo k citelnému přecenění výhledu na americké sazby směrem dolů, což podle nás stojí za poklesem dolaru. I v nejbližší době předpokládáme, že Evropa bude pomalu stoupat, zatímco USA pomalu klesat, což by mělo eurodolar sunout směrem k EUR/USD 1,10.